pokoj

O renovaci parket

Informace k broušení a renovaci parket

Parketové a dřevěné podlahy jsou jednou z nejstarších používaných krytin, kterou známe. Nyní se tyto přírodní podlahy opět vracejí a jsou moderním trendem. Životnost těchto parketových podlah při správné údržbě a užívání je několik desítek let.

Společnost Podlahy Veselý Vám v těchto podlahách bude nejen dobrým rádcem ale hlavně spolehlivým a rychlým pomocníkem, který se o vše postará od A do Z. Tuto skutečnost podkládají nejen roky zkušeností prací v podlahách ale taktéž stovky spokojených zákazníků za posledních 15 let. Naší doménou pak jsou odborné podlahářské práce na dřevěných podlahách jako jsou parkety, třívrstvé dřevěné podlahy ale i masivní dřevěné podlahy (prkna, mozaiky, kantovka, apod.) vyjímkou nejsou ani složité kazetové zámecké vzory jako třeba vídeňský kříž. Pakliže chcete pokládku řešit svojí silou můžete materiál i doplňky zakoupit v našem e-shopu Parkety Veselý.

Co dělat v případě že jste pod podlahovou krytinou objevili parkety, tímto problémem Vás provedeme v několika následujících odstavcích, rozhodně parkety zbrkle netrhejte a neodstraňujte. Naše firma je specialistou na broušení a renovace parket a má s tímto druhem podlah bohaté zkušenosti, vlastníme celou řadu brusek vhodných pro jakékoliv broušení parket a masivních dřevěných podlah.

Kdy se pustit do broušení parket či renovace dřevěných podlah

Pakliže se chcete pustit do broušení parket je nutné splnit některá kritéria technologických postupů tak aby nedošlo k poškození podlahy. Zásadní věcí je rozhodnutí zda ponecháte původní parkety či bude chtít parkety nové, při některých realizacích je možné, že doložení a přeložení parket s jejich následným broušením může vyjít stejně či více draho než instalace nových parket (s tímto vám ale naši technici poradí již ve stadiu vypracování položkového rozpočtu na renovaci parket). V prostorách pro renovaci podlah by již neměli probíhat žádné stavební, malířské či instalatérské práce. Mohlo by totiž dojít ke znehodnocení renovované podlahy, naopak broušení parket s sebou nepřináší žádná rizika spojených s poškozením ostatních interiérových prvků (naše oblíbené krédo je, že „podlaha je poslední stavební a první interiérovou prací“).

Co přináší broušení parket a renovace dřevěných podlah

Broušení parket či renovace dřevěných podlah Vám přinese hlavně čistou a krásnou přírodní podlahu která se zbaví nečistot, zbytků lepidel, fleků od stojícího nábytku a téměř veškerých povrchových barevných změn (které samozřejmě nejsou spojeny se stárnutím či přirozeným vzhledem dřeva). Parkety jsou pak při správné údržbě a vhodném užívání přírodní dřevěnou podlahou která může sloužit několik desítek let. Naše společnost Vám pak dokáže poradit i s vhodnými čistícími a ošetřujícími přípravky které tuto dobu užívání dokáží znatelně prodloužit.

Jak probíhá broušení parket a renovace dřevěných podlah

V počátku je nutné plochu pro broušení parket perfektně připravit, tj. odstranit výrazně vyčnívající hřebíky, oškrabat zbytky starých nánosů či nečistot, doložit místa kde parkety chybí (např. po vybourané příčce apod.) eventuálně vyměnit staré a prasklé parkety. Samotné broušení parket pak zahrnuje několik mezibrusů s různou hrubostí brusného kotouče či pásu, celý tento proces jde cca 1-2 mm do hloubky parket s ohledem na jejich poškození. Piliny z tohoto broušení jsou zachytávány do vaků a jsou následně použity na tmelení spár či suků v podlaze (odpadají tím obavy klientů z rozdílných odstínu tmele a parket). Finální povrchová úprava se pak skládá z několika vrstev laku, oleje či tvrdovosku (lak může být pak bud disperzní nebo chemický, každý z nich je určen pro jinou zátěž). Každý z těchto materiálů pak má své přirozené vlastnosti, lakované parkety jsou lesklejší a odolnější vůči vodě, olej a vosk pak více podporují přirozenou kresbu dřeva a dávají podlaze více přírodní vzhled je nutno je ale po čase obnovovat. Veškeré brusky lze oproti vratné kauci v naší firmě zapůjčit a brusivo a laky lze u nás zakoupit, používáme laky firmy UZIN a BONA.

Jak náročné je broušení parket a renovace dřevěných podlah

Při samotném broušení parket je nutno brát zřetel na několik hledisek a to především na praktickou a vizuální stránku věci. Například pro broušení je potřeba několik strojů (brusek) jejichž cena se pohybuje v řádech desítek ale i stovek tisíc korun, proto broušení v domácích podmínkách je nereálné. Taktéž brus dřevěných podlah se dělá s ohledem na léta. Popprvním laku se podlaha přebrušuje s ohledem na „chlupatost“ dřeva. Proto doporučujeme tyto práce svěřit profesionálům a né tzv. řemeslníkům co jdou na parkety s vibrační bruskou a flexou.Vážení zákazníci, ve dnech 6.5. a 7.5.2024 je kamenná prodejna z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení Tým Parkety Veselý